MIĘDZYNARODOWA PARADA SMOKÓW: MITY I LEGENDY EUROPY

Parada Smoków w 2007 odbyła się w ramach Programu Unii Europejskiej „Kultura 2000”,
a Finał Projektu tj. Parada w Krakowie także w ramach Święta Miasta oraz uroczystości rocznicowych 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim.


GŁÓWNY ORGANIZATOR I LIDER PROJEKTU:

* TEATR GROTESKA W KRAKOWIE


WSPÓŁORGANIZATORZY:

* ST. PATRICK FESTIWAL, DUBLIN, IRLANDIA
* DIVADLO MASKARON, PRAGA, CZECHY

PARTERZY:

* TEATRO DO ELEFANTE, SETUBAL, PORTUGALIA
* THE HART OF’DRAGON, NEW EMLYN, WALIA
* TEATR LALEK ARLEKIN, ŁÓDŹ, POLSKA




Parada Smoków organizowana dorocznie przez Teatr Groteska odbyła się w tym sezonie już po raz VII. Po Wiśle pływały smoki krakowskie, którym tym razem towarzyszyły irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy. Nasze krakowskie smoki pojawiły się w marcu w Dublinie (St Patrick's Festival), a 1 września przyjadą do Pragi (DIVADLO Maškaron). A wszystko to z powodu projektu Teatru Groteska - Międzynarodowa Parada Smoków: mity i legendy Europy - który otrzymał wsparcie Unii Europejskiej w ramach Programu Kultura 2000.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PARADY W KRAKOWIE!
http://www.groteska.pl/...%20MITY%20I%20LEGENDY%20EUROPY


PROGRAM VII MIĘDZYNARODOWEJ PARADY SMOKÓW W KRAKOWIE:
Smocza Wystawa - zobacz galerię
http://www.groteska.pl/galeria.php?id=75&gallery_name=kronika&galery_header=WIELKA%20SMOCZA%20WYSTAWA%20-%20GALERIA%20KRAKOWSKA#!
25 maja (uroczyste otwarcie) - 3 czerwca, Galeria Krakowska
Wystawa prac, które powstały na warsztatach w Walii, Portugalii, Irlandii i Łodzi oraz prac konkursowych nadesłanych przez szkoły, przedszkola i domy kultury, na podstawie których, powstaną smoki dziecięce, biorące udział w Paradzie - 2 czerwca 2007 w Krakowie.

Parada Rycerzy i Dam Dworu
2 czerwca (sobota), godz. 11:00-12:00, z Placu Dworcowego na Rynek Główny
Dzielni Rycerze! Załóżcie na głowy garnki, wdziejcie tekturowe zbroje, uzbrójcie się w pokrywki i miecze! Piękne Damy Dworu! Włóżcie balowe suknie i złote korony! Stańcie u boku Św. Jerzego! Rycerze rozwinęli szyk bojowy i pod bronią, przy dźwiękach bębnów i bitewnych pieśni przeszli na Rynek Główny.

Wielka Parada Smoków
2 czerwca (sobota), godz. 11:00-14:00, ul. Grodzka na Rynek Główny (scena pomiędzy pomnikiem Adama Mickiewicza, a kościołem Św. Wojciecha)
godz. 13:00 - Finał

Konkursu na Najpiękniejszego Smoka
Parada Smoków składała się z ok. 40 - co najmniej 4-metrowych figur smoków i innych stworów (m.in. z Portugalii, Walii, Irlandii, Czech i całej Polski), animowanych przez ok. 1.200 dzieci pod eskortą zastępów Rycerzy.

Zobacz listę wszystkich smoków
http://www.groteska.pl/UserFiles/File/tworcy.doc
Jury w składzie:
1. Andrzej Michniewski - PRZEWODNICZĄCY
2. Bożena Bogusz
3. Agnieszka Chrzanowska
4. Dariusz Nowak
5. Mariusz Süss
6. Michał Zabłocki
wybrało najpiękniejsze smoki w 3 kategoriach: Przedszkola, Szkoły podstawowe oraz Inne.
zobacz wyniki - http://www.groteska.pl/kronika2.php?id=76

Parada Smoków i Rycerzy
2 czerwca (sobota), godz. 13:30-15:00, ul. Grodzka pod Wawel
godz. 14:45 - Finał Konkursu na Najpiękniejszego Rycerza i Księżniczkę
Parada Rycerska, gdzie u boku świętego Jerzego, rycerze maili i duzi w towarzystwie dam dworu, rozwinęli szyk bojowy i pod bronią, przy dźwiękach bębnów i bitewnych pieśni orszak przeszedł w asyście kilkunastu smoków pod Wawel.

Widowisko plenerowe na Wiśle
2 czerwca (sobota), godz. 21:45, zakole Wisły pod Wawelem
godz. 21:45 - Ogłoszenie Werdyktu na Najpiękniejszego Dużego Smoka
Wielkie widowisko plenerowe na Wiśle typu "światło-dźwięk" łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentowały się wielkogabarytowe smoki z całej Europy, umieszczone na barkach i statkach, animowane przez aktorów. Widowisko miało charakter interdyscyplinarny, łączący teatr i muzykę. Na Wiśle pływały niezwykłe smoki krakowskie, którym tym razem towarzyszyły irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy.

Jury w składzie:
1. Wiktor Herzig - PRZEWODNICZĄCY
2. Agnieszka Płachno
3. Józef Stachow
Wybrało najpiękniejsze Duże Smoki

Smoczy Piknik Rodzinny
2-3 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie: festyn rycerski, konkursy, koncerty
2 czerwca (sobota), godz. 11:00 - 21:00
3 czerwca (niedziela), godz. 11:00 - 19:00
Podczas dwudniowej familijnej imprezy zaprosiliśmy licznie zgromadzonych krakowian i turystówdo skorzystania z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na tą okazję przez Teatr Groteska. Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły taneczne i muzyczne. Poza artystycznymi dziecięcymi grupami reprezentującymi domy kultury, szkoły tańca wystąpili także profesjonalni wykonawcy m.in. folk-rockowy Cashmere, Banshee grający tradycyjną irlandzką muzykę oraz gwiazda imprezy East West Rockers prezentująca klasyczne dźwięki reggae.

Szacuje się, że projekt obejmie swoim zasięgiem przynajmniej 600 tysięcy osób w sześciu krajach, a dzięki internetowej transmisji trafi do większej liczby odbiorów.

W ramach działań odbyły się:
1. warsztaty na temat mitów i legend europy w Portugalii, Walii, Irlandii, Czechach i Polsce (Kraków i Łódź) :
· dla młodych twórców (dzieci i młodzież);
· dla nauczycieli;
- dla młodych artystów;

2. wystawa prac dzieci w jednych z krajów kandydujących do Unii Europejskiej;

3. bezpośrednia transmisja internetowa przestawienia w Krakowie na stronie internetowej www.paradasmokow.pl, www.dragonsparade.eu. ;


Główne cele projektu:

1. Ułatwienie dostępu do kultury i zapewnienie większego udziału mieszkańców Europy w kulturze, przy uwzględnieniu zróżnicowania regionalnego i kulturalnego;

2. Zachowanie, zwiększenie dostępności, waloryzację i ochronę, na poziomie europejskim, wspólnego dziedzictwa kulturowego zawartego w europejskich mitach, legendach i opowieściach założycielskich leżących u początków miast, państw, krain Europy;

3. Rozpowszechnianie wiedzy o wspólnej historii, wspólnych dla narodów Europy korzeni i wartości kulturalnych, jak i wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Cele te zostały osiągnięte poprzez:
zorganizowanie przedstawień, parad ulicznych i spektakli na wodzie opartych na mitach i legendach krajów uczestniczących w projekcie, które mają za zadanie trafić do szerokiej masy odbiorców.

Warsztaty dla artystów, nauczycieli i dzieci mają zaszczepić idee Europy jako wspólnego domu
i przybliżyć mityczną historię i legendy innych krajów.

Wystawa prac dzieci w krajach europejskich spoza Unii zapewni jeszcze szerszą rzeszę odbiorców podobnie jak internetowa transmisja parady w Krakowie.

Tylko na poziomie europejskim możliwe jest pokazanie wspólnych korzeni naszych kultur i umocnienie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej.


Informacje :
Olga Lany, tel. 012 633 48 22 wew. 235 i 239;
e-mail: olga.lany@groteska.pl

Kontakt dla Sponsorów, Partnerów i Patronów:
Agnieszka Więckowska [Public Relations ]
tel: 012 623 79 49; fax: 012 633 99 65; tel. kom. 501 675 022
e-mail: pr@groteska.pl; www.groteska.pl


© Teatr Groteska 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by Eurohost

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystywanie tekstów lub ich fragmentów publikowanych w portalu www.paradasmokow.pl w innych mediach lub serwisach internetowych wymaga zgody redakcji portalu!

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu programu Komisji Europejskiej Kultura 2000