VII MIĘDZYNARODOWA WIELKA PARADA SMOKÓW: MITY I LEGENDY EUROPY

Dublin (St Patrick's Festival) – 17-18 marca 2007
Kraków (Teatr Groteska) - 2-3 czerwca 2007
Praga (Divadlo Maškaron) - 1 września 2007

Teatr Groteska w Krakowie od siedmiu lat jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków. Jest to impreza plenerowa dla szerokiej publiczności gromadząca każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy widzów.

W roku 2007 Parada Smoków w 2007 odbędzie się w ramach Programu Unii Europejskiej „Kultura 2000”, a Finał Projektu tj. Parada w Krakowie odbędzie się w ramach Święta Miasta oraz uroczystości rocznicowych 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim.

Szacuje się, że projekt obejmie swoim zasięgiem przynajmniej 600 tysięcy osób w sześciu krajach, a dzięki internetowej transmisji trafi do jeszcze większej liczby odbiorów.


GŁÓWNY ORGANIZATOR I LIDER PROJEKTU:

  • TEATR GROTESKA W KRAKOWIE


WSPÓŁORGANIZATORZY PROJEKTU:

  • ST. PATRICK FESTIWAL, DUBLIN, IRLANDIA
  • DIVADLO MASKARON, PRAGA, CZECHY


PARTERZY PROJEKTU:

  • TEATRO DO ELEFANTE, SETUBAL, PORTUGALIA
  • THE HART OF DRAGON, NEW EMLYN, WALIA
  • TEATR LALEK ARLEKIN, ŁÓDŹ, POLSKA

VII MIĘDZYNARODOWA WIELKA PARADA SMOKÓW
Kraków, 2-3 czerwca 2007


Smocza Wystawa
25 maja (uroczyste otwarcie) - 3 czerwca, Galeria Krakowska

Wystawa prac, które powstały na warsztatach w Walii, Portugalii, Irlandii i Łodzi oraz prac konkursowych nadesłanych przez szkoły, przedszkola i domy kultury, na podstawie których, powstaną smoki dziecięce, biorące udział w Paradzie - 2 czerwca 2007 w Krakowie.

Parada Rycerzy i Dam Dworu
2 czerwca (sobota), godz. 11:00-12:00, z Placu Dworcowego na Rynek Główny

Dzielni Rycerze! Załóżcie na głowy garnki, wdziejcie tekturowe zbroje, uzbrójcie się w pokrywki i miecze! Piękne Damy Dworu! Włóżcie balowe suknie i złote korony! Stańcie u boku Św. Jerzego! Rycerze rozwiną szyk bojowy i pod bronią, przy dźwiękach bębnów i bitewnych pieśni przejdą na Rynek Główny.

Wielka Parada Smoków
2 czerwca (sobota), godz. 11:30-14:00, ul. Grodzka na Rynek Główny (scena pomiędzy pomnikiem Adama Mickiewicza, a kościołem Św. Wojciecha)
godz. 13:00 - Finał Konkursu na Najpiękniejszego Smoka

Parada Smoków składać się z ok. 50 - co najmniej 4-metrowych figur smoków i innych stworów (m.in. z Portugalii, Walii, Irlandii, Czech i całej Polski), animowanych przez ok. 1.200 dzieci pod eskortą zastępów Rycerzy.

Parada Smoków i Rycerzy
2 czerwca (sobota), godz. 14:00-15:00, ul. Grodzka pod Wawel
godz. 14:45 - Finał Konkursu na Najpiękniejszego Rycerza i Księżniczkę

Parada Rycerska, gdzie u boku świętego Jerzego, rycerze maili i duzi w towarzystwie dam dworu, rozwiną szyk bojowy i pod bronią, przy dźwiękach bębnów i bitewnych pieśni orszak przejdzie w asyście kilkunastu smoków pod Wawel.

Widowisko plenerowe na Wiśle
2 czerwca (sobota), godz. 21:45, zakole Wisły pod Wawelem
godz. 21:45 - Ogłoszenie Werdyktu na Najpiękniejszego Dużego Smoka

Wielkie widowisko plenerowe na Wiśle typu "światło-dźwięk" łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentują się wielkogabarytowe smoki z całej Europy, umieszczone na barkach i statkach, animowane przez aktorów. Widowisko będzie miało charakter interdyscyplinarny, łączący teatr i muzykę. Na Wiśle pływać będą jak niezwykłe smoki krakowskie, którym tym razem towarzyszyć będą irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy.

Smoczy Piknik Rodzinny
2-3 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie: festyn rycerski, konkursy, koncerty
2 czerwca (sobota), godz. 11:00 - 21:00
3 czerwca (niedziela), godz. 11:00 - 19:00

Podczas dwudniowej familijnej imprezy zapraszamy do skorzystania z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na tą okazję przez Teatr Groteska. Na scenie zaprezentują się liczne zespoły taneczne i muzyczne. Poza artystycznymi dziecięcymi grupami reprezentującymi domy kultury, szkoły tańca wystąpią także profesjonalni wykonawcy m.in. rockowy zespół Riff-Raff, folk-rockowy Cashmere oraz gwiazda imprezy East West Rockers prezentująca klasyczne dźwięki reggae.

Zatem mityczni bohaterowie Starej Europy do dzieła!
Wychodźcie z kart dawnych pergaminów i ruszajcie na place, ulice, rzeki, aby przypomnieć zapomniane oblicze kontynentu.
Smoki Europy łączcie się!


© Teatr Groteska 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by Eurohost

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystywanie tekstów lub ich fragmentów publikowanych w portalu www.paradasmokow.pl w innych mediach lub serwisach internetowych wymaga zgody redakcji portalu!

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu programu Komisji Europejskiej Kultura 2000