PARADA SMOKÓW W PRADZE - 1 WRZEŚNIA 2007

Teatr Groteska jest liderem projektu „Międzynarodowa Parada Smoków: Mity i Legendy Europy” (www.paradasmokow.pl), który otrzymał wsparcie Unii Europejskiej w ramach Programu „Kultura 2000”.
ZOBACZ GALERIĘ

GŁÓWNY ORGANIZATOR I LIDER PROJEKTU:
• TEATR GROTESKA W KRAKOWIE

WSPÓŁORGANIZATORZY:
• ST. PATRICK'S FESTIVAL, DUBLIN, IRLANDIA
• DIVADLO MAŠKARON, PRAGA, CZECHY

PARTERZY:
• TEATRO DO ELEFANTE, SETUBAL, PORTUGALIA
• HEART OF THE DRAGON, NEW EMLYN, WALIA
• TEATR LALEK ARLEKIN, ŁÓDŹ, POLSKA

ZOBACZ GALERIĘ
http://www.groteska.pl/galeria.php?id=84&gallery_name=kronika&galery_header=PARADA%20SMOK%D3W%20W%20PRADZE%20-%201%20WRZE%A6NIA%202007&PHPSESSID=c4ed3a47cc29ffd89b332451c4dc06fd

Teatr Groteska od siedmiu lat jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków w Krakowie. Jest to impreza plenerowa dla szerokiej publiczności gromadząca każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Parada Smoków organizowana dorocznie przez Teatr Groteska odbyła się w Dublinie (17-18 marca 2007, St. Patrick Festival, Irlandia), w Krakowie (2-3 czerwca 2007, w ramach uroczystości rocznicowych 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim), a teraz odbyła się w Pradze (1 września 2007).

W sercu Pragi, na Wełtawie, wokół Wyspy Strzeleckiej (Střelecký Ostrov), od strony Mostu Karola (Karlův most), u stóp Hradczan i Zamku Praskiego (Pražký Hrad), można było zobaczyć niezwykłe smoki krakowskie, którym towarzyszyły irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy.

Praga - miasto magiczne, owiane mgiełką tajemnicy z pewnym rysem demonizmu,
a jednocześnie melancholijne, ponure i tajemnicze. Ten charakterystyczny klimat miasta, przyciągnął szereg artystów: pisarzy, malarzy i geniuszy. Po Pradze można wędrować śladami niezwykłych ludzi - Mozarta, Kafki, Beethovena, Haszka, Muchy, Formana. Jej kształt i atmosferę współtworzyli także alchemicy i astrologowie. A postacią, która na zawsze wycisnęła piętno był cesarz Rudolf II. Rudolf, podobnie jak miasto, zakochany był we wszelkiego rodzaju dziwactwach otaczającego go świata. Otaczał się alchemikami i wróżbitami. Cesarz wierzył, że znajdzie eliksir życia i kamień filozoficzny. Były to czasy manieryzmu, hybryd, dziwactw, złowrogich i smutnych doświadczeń, czy Golema - potwora z gliny. Czasy i miejsce idealne także dla smoków i stworów z Groteski.

Praga to międzynarodowe miejsce spotkań oraz miejsce wiecznego festynu. To jedno z najpiękniejszych miast świata, które przypomina baśniowe królestwo. Położona niczym Rzym, na kilku wzgórzach ponad łagodnym łukiem Wełtawy, swoim leniwym wdziękiem czarowała królów i cesarzy tak skutecznie, że rozciągnęli nad nią swój protektorat.


Podczas widowiska wieczornego zaprezentowały się wielkogabarytowe fruwające i pływające smoki (od 10 do 20 metrów długości!), animowane przez aktorów Teatru Groteska oraz aktorów z Pragi, współpracujących z Teatrem Maškaron (Divadlo Maškaron). Widowisko miało charakter multimedialny, łączący teatr i muzykę. Spektakl prezentował europejskie legendy, efekt współpracy dzieci i artystów polskich, czeskich i irlandzkich. Otaczała je aura tajemniczości, która doskonale pasuje do naszego projektu, niesmowite lasery i efektowne światła.

W czasie swego istnienia Praga doczekała się wielu określeń wyrażających zachwyt - wystarczy wspomnieć niektóre z nich: Praga magiczna, Złota Praga, Miasto o stu wieżach, Praga – matka miast. Teraz doszło jeszcze jedno: Praga Smoków!


© Teatr Groteska 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by Eurohost

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystywanie tekstów lub ich fragmentów publikowanych w portalu www.paradasmokow.pl w innych mediach lub serwisach internetowych wymaga zgody redakcji portalu!

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu programu Komisji Europejskiej Kultura 2000