FESTIWAL ŚW. PATRYKA W DUBLINIE 15-19 MARCA 2007

Festiwal św. Patryka to narodowe obchody Dnia św. Patryka oraz największa doroczna impreza uliczna w Irlandii. Jest to jedyne święto narodowe, które zyskało tak wielką popularność na świecie. Dni festiwalu wypełnione były różnorodnymi atrakcjami. Do Dublina zawitało ponad 4.000 artystów z całej Irlandii i różnych zakątków świata, a oglądało ich ponad milion widzów celebrujących to święto. Przez pięć dni można było wziąć udział w ekscytujących wydarzeniach kulturalnych, w tym paradach ulicznych, pokazach pirotechnicznych, spektaklach teatralnych oraz prezentacji irlandzkiej muzyki i tańca.

Teatr Groteska był tam także ze swoimi smokami. A wszystko to z powodu projektu Teatru Groteska - Międzynarodowa Parada Smoków: mity i legendy Europy - który otrzymał wsparcie Unii Europejskiej w ramach Programu Kultura 2000.

Teatr Groteska od siedmiu lat jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków w Krakowie. Jest to impreza plenerowa dla szerokiej publiczności gromadząca każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Parada Smoków w 2007 roku odbywa się w ramach Programu Unii Europejskiej „Kultura 2000”, a Finał Projektu tj. Parada w Krakowie odbędzie się w ramach Święta Miasta oraz uroczystości rocznicowych 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim.

Parada Smoków organizowana dorocznie przez Teatr Groteska odbywa się w tym sezonie nie tylko w Krakowie (2-3 czerwca 2007), ale także w Dublinie (17-18 marca 2007) i Pradze (1 września 2007).

W czerwcu tego roku na Wiśle pływać będą jak niezwykłe smoki krakowskie, którym tym razem towarzyszyć będą irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy.

Finałem wszystkich działań projektu Międzynarodowej Parady Smoków będą trzy widowiska plenerowe, parady uliczne (w Krakowie w samej paradzie bierze udział ponad 1.200 dzieci animujących smoki) i spektakle na wodzie prezentujące europejskie legendy (efekt współpracy artystów polskich, czeskich i irlandzkich).


© Teatr Groteska 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by Eurohost

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystywanie tekstów lub ich fragmentów publikowanych w portalu www.paradasmokow.pl w innych mediach lub serwisach internetowych wymaga zgody redakcji portalu!

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu programu Komisji Europejskiej Kultura 2000